It is an element extensively utilized in computerized leadership industry for detecting, controlling, and noncontact switching. When proximity change is close to some target object, it's going to ship out control signal. As it's capacitive form proximity switch, its detecting object target isn't limited to simply conductor, but to boot liquid and even powder things, like plastic, water, glass, oil, etc. It's extensively utilized in machine, paper making, light industry for limiting station, orientation taking count, dashing trial ect. Product Name : Capacitive Proximity Switch; Model : LJC18A3-H-Z/BY; Wire Type : DC 3 Wire Type (Brown, Black, Blue); Switch Appearance Type : Cylinder Type Theory : Capacitance Sensor; Output Type : PNP NO(Normal Open); Diameter of Head : 18mm; Detecting Distance : 1-10mm Detecting Object : Metal or Nonmetal Material; Supply Voltage : DC 6-36V; Current Output : 300mA; Response Frequency : 100Hz Operating Temperature : -25°C to +65°C (Non-freezing Condition); Cable Length : 120cm/47"; External Material : Plastic, Alloy Net Weight : 85g; Color : Silver Tone, Yellow, Gray; Package Content : 1 x Capacitive Proximity Switch Note:Light taking pictures and diversified displays can cause the colour of the object within the photograph slightly assorted from the genuine factor measurement allowed error is +/-1-3 cm.
审核
0 people rated this product
LJC18A3-H-Z/BY 1-10mm Capacitance Proximity Sensor Switch PNP NO DC 6-36V 300mA